Dikey Milli Çok Kademeli Döküm Hidroforlar

TSE Kritere Uygunluk Belgesi’ne (TSEK) sahip ALFEN döküm gövdeli hidroforlar, dikey milli, çok kademeli ve kaplinli tip pompalardan gruplandırılmıştır.

Pompa gövdesi ve çark GG-25 döküm, pompa mili X20Cr13 paslanmaz çeliktir. Çok pompalı hidroforlarda emme ve basma kollektörleri daldırma galvaniz ile kaplanmış çelik malzemedendir.

İsteğe bağlı olarak çark, bronz veya AISI 304 paslanmaz çelik olarak üretilebilir. Trifaze şebekeye uygundur.

Rijit yapısı, az yer kaplaması, yüksek kapasiteye sahip olması ve çark malzemesi seçme opsiyonunun bulunması kullanım alanlarını genişletmiştir.

Kullanım alanları

- Kullanma suyu sistemlerinde,
- Apartman, villa ve toplu konutlarda,
- Otel ve tatil köylerinde,
- Endüstriyel tesislerde,
- Yangın ile mücadele sistemlerinde,
- İş merkezlerinde,
- Sulama sistemlerinde güvenle kullanılabilir.

Sıcaklığı maksimum 90 °C kadar, partikül içermeyen ve viskoz olmayan akışkanlarda kullanılabilirler. Sızdırmazlık mekanik salmastra ile sağlanmıştır.

Pompa ve motor mili rijit tip kaplinle birbirine bağlanmıştır.Kaplin koruması EN 294 makinaların işletim güvenliği standartlarına ve DIN 31001 normuna uygun oulp tam kapalı tiptir.

Hidroforlarda kullanılan pano eş yaşlandırma özelliğine sahiptir. Böylece çok pompalı hidroforlarda tüm pompalar aynı çalışma süresine sahip olacaktır.

Ayrıca panolarda aşırı düşük akıma karşı koruma, faz hatası ve faz sırası hatasına karşı koruma, düşük ve yüksek gerilime karşı koruma standart olarak yer almaktadır.

Pompaların susuz çalışmaya karşı korumasını sağlamak amacı ile hidroforlarda seviye flatörü bulunmaktadır. Hidroforlarda 5,5 kW ve daha düşük motor güçleri için kullanılan panolarda susuz çalışmaya karşı moment koruma da kullanılabilir. Moment korumada, motorun çektiği akım değeri, pano üzerinde ayralanan akım değerleri dışına çıktığı zaman hidrofor otomatik olarak durmaktadır (sistem susuz kaldığında motorun çekeceği akım farklı olmaktadır). Daha sonra belirli aralıklarla hidrofor tekrar çalışmakta, eğer sistemde su yoksa tekrar durmaktadır.

İhtiyaç halinde frekans invertörlü panolar ile motor hızları kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlanabilir. Basma kollektörü üzerinde er alan basınç algılayıcısı ile sistemdeki basınç ölçülmekte ve basınç sabit tutularak değişen debiye göre motor devri invertör tarafından ayarlanmaktadır.

Özellikle yer problemi olan uygulamalarda uygun kapasitedeki hidroforlar otomatik test sistemi ve sesli-ışıklı alarm ile yangın hidroforu haline dönüştürülebilir. Otomatik test sistemi belirli aralıklarla hidroforu devreye sokarak sistemde sorun olup olmadığını kontrol eder.