Dikey Milli Çok Kadameli Paslanmaz Çelik Hidroforlar

TSE Kritere Uygunluk Belgesi’ne (TSEK) sahip ALFEN paslanmaz çelik hidroforlar, dikey milli, çok kademeli ve kaplinli tip pompalardan gruplandırılmıştır. Pompa alıcı-verici gövde ve motor alt kaidesi GG-25 döküm, çark ve difüzör AISI 304 paslanmaz çelik, pompa mili AISI 431 paslanmaz çeliktir. (ALF VS Serisi) İsteğe bağlı olarak pompa alıcı-verici gövde de AISI 304 paslanmaz çelik olarak üretilebilir. (ALF VSI Serisi) Çok pompalı hidroforlarda emme ve basma kollektörleri AISI 304 paslanmaz çeliktir. Trifaze şebekeye uygundur. Sıcaklığı maksimum 90 °C kadar, partikül içermeyen ve viskoz olmayan akışkanlarda kullanılabilirler. Sızdırmazlık mekanik salmastra ile sağlanmıştır.

Hidroforlarda kullanılan pano eş yaşlandırma özelliğine sahiptir. Böylece çok pompalı hidroforlarda tüm pompalar aynı çalışma süresine sahip olacaktır. Ayrıca panolarda aşırı düşük akıma karşı koruma, faz hatası ve faz sırası hatasına karşı koruma, düşük ve  yüksek gerilime karşı koruma standart olarak yer almaktadır.

Pompaların susuz çalışmaya karşı korumasını sağlamak amacı ile hidroforlarda seviye flatörü bulunmaktadır. Hidroforlarda 5,5 kW ve daha düşük motor güçleri için kullanılan panolarda susuz çalışmaya karşı moment koruma da kullanılabilir. Moment korumada, motorun çektiği akım değeri, pano üzerinde ayralanan akım değerleri dışına çıktığı zaman hidrofor otomatik olarak durmaktadır. (sistem susuz kaldığında motorun çekeceği akım farklı olmaktadır.) Daha sonra belirli aralıklarla hidrofor tekrar çalışmakta, eğer sistemde su yoksa tekrar durmaktadır. İhtiyaç halinde frekans invertörlü panolar ile motor hızları kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlanabilir. Basma kollektörü üzerinde yer alan basınç algılayıcısı ile sistemdeki basınç ölçülmekte ve basınç sabit tutularak değişen debiye göre motor devri invertör tarafından ayarlanmaktadır. Uygun kapasitedeki hidroforlar otomatik test sistemi ve sesli-ışıklı alarm ile yangın hidroforu haline dönüştürülebilir. Otomatik test sistemi belirli aralıklarla hidroforu devreye sokarak sistemde sorun olup olmadığını kontrol eder. Eğer sistemde bir sorun varsa sesli olarak ikaz verir. Ayrıca yangın hidroforlarında selenoid vana bulunmaktadır. Test için hidrofor otomatik olarak çalışmaya başlayınca selenoid vana açılır.
Selenoid vananın açılması ile ortaya çıkan suyun bir hat yardımı ile depoya iletilmesi tavsiye edilir.

ALF CSA ve CSB serisi hidroforlar yatay milli, çok kademeli ve monoblok pompaların genleşme tankı üzerine monte edilmesi ile oluşturulmuştur. Monofaze şebekeye uygundur. CSA serisi hidroforlarda pompa emme ve basma gövdesi GG-25 döküm, çark ve difüzör AISI 304 paslanmaz çelik, pompa mili AISI 431 paslanmaz çelik, pompa gövdesi AISI 304 paslanmaz çeliktir. CSB serisi hidroforlarda pompa gövdesi AISI 304 paslanmaz çelik, çark ve difüzör AISI 304 paslanmaz çelik, pompa mili AISI 431 paslanmaz çeliktir. Bu hidroforlar paket olarak montaja hazırdır.